Лист Вентворта

Джозеф Сміт, молодший

1 березня 1842

Доктринальна Історія Церкви 4:535-541

1 березня 1842 р. - На прохання Джона Вентворта, редактора і власника Chicago Democrat, я написав наступний нарис про появу, розвиток, переслідування та віру святих останніх днів, засновником якої, під керівництвом Бога, я маю честь бути. Оскільки м-р Бастоу прийняв належні кроки, щоб одержати правильну інформацію, і усе, що говорить г-н Вентворт, це те, що він бажає забезпечити м-ра Бастоу, свого друга, який пише історію Нью-Хемпшира, цим документом, то я попрошу з його боку, щоб він видав це оповідання цілком, без прикрашень і без перекручувань.

Я народився у місті Шерон, округи Віндзор, штату Вермонт, 23-го грудня 1805 року від Р.Х. Коли мені було десять, мої батьки переїхали в Пальмайру, шт. Нью-Йорк, де ми жили приблизно чотири роки і звідкі переселилися до містечка Манчестер. Мій батько був фермером і навчив мене мистецтву землеробства. Коли мені було біля чотирнадцяти років, я почав задумуватися про важливість підготовки до майбутнього, і після розпитувань про план спасіння, я усвідомив, що існують великі розбіжності щодо релігійних поглядів [на це]; якщо я йшов до одного зібрання, вони роз'ясняли мені один план, до іншого - іншій; причому, кожний указував на своє, особисте, власне кредо як на summum bonum [вище благо - прим. перекладача] досконалості. Міркуючи про те, що всі вони не могли бути праві і що Бог не міг бути автором такого великого сум'яття, я вирішив дослідити предмет повніше, думаючи про те, що якби в Бога була Церква, то вона не була б роздрібленою на фракції, і що, якби Він навчав одну громаду поклонятися одним чином і виконувати визначений обсяг обрядів, то не повелів би іншій [громаді] практикувати принципи, що були б діаметрально протилежні.

Довіряючи слову Божому, я був упевнений в обіцянні Якова: "А якщо кому з вас не стачає мудрости, нехай просить від Бога, що всім дає просто, та не докоряє, і буде вона йому дана". Я віддалився у відокремлене місце в гаю та почав прикликати Бога; я перебув у палкому благанні, і мій розум було віднесено від того, що оточувало мене, і я був огорнутий небесним видінням і побачив двох прославлених Осіб, у точності схожих один на одного рисами й подобою, оточені блискучим світлом, що затьмарив полуденне сонце. Вони сказали мені, що всі релігійні деномінації вірили в невірні вчення, і що жодна з них не була визнана Богом як Його Церква і царство: і я одержав ясний наказ "не приєднуватися до них" і, в той же час, обіцяння, що повнота Євангелії в недалекому майбутньому стане мені відома.

Увечері 21-го вересня 1823 року від Р.Х., у той час як я молився до Бога і намагався виявляти віру в дорогоцінні обіцяння Святих Писань, раптом світло, подібне до світла денного, тільки набагато чистіше й славетніше за виглядом та яскравістю, увірвалося в кімнату, і на перший погляд здалося, начебто будинок був охоплений вогнем пожежі; це явище спричинило потрясіння, що впливало на все тіло; через мить переді мною стояв чоловік, оточений славою ще більшою, ніж та, якою я вже був оточений. Цей вісник оголосив, що був ангелом Бога, посланим, аби принести радісні звістки про те, що завіт, який Бог уклав із древнім Ізраїлем буде от-от виконано, що підготовча робота до Другого Пришестя Месії повинна незабаром початися; що час був близький, коли Євангелія в усій своїй повноті буде проповідана з владою всім народам, щоб люди могли підготуватися до Тисячолітнього царства. Мені було сказано, що я був обраний стати знаряддям у руках Божих, щоб здійснити деякі з Його цілей у цьому славетному розподілі часів.

Мені було також сказано про корінних жителів цієї землі та показано, ким вони були й звідкі прийшли; мені було надано короткий опис їхнього походження, розвитку, цивілізації, законів, урядів, їхньої праведності і нечестя, благословень Бога, яких вони, зрештою, були позбавлені як народ; мені також було сказано, де були сховані деякі пластини, на яких було награвійовано скорочений літопис древніх Пророків, які жили на цьому континенті. Ангел з'являвся до мене тричі тієї ж самої ночі та роз'ясняв ті ж самі речі. Після безлічі відвідувань ангелів Божих, що розкрили велич і славу подій, які мали відбутися в останні дні, ранком, 22-го вересня 1827 року від РХ., ангел Божий передав ці літописи в мої руки.

Ці літописи були награвійовані на пластинах, які мали вид золотих, кожна пластина була шість дюймів шириною і вісім дюймів довжиною, і не така товста як звичайна жерсть. Їх було заповнено награвійованими єгипетськими символами й було з'єднано разом у єдиний том, як листи книги, трьома кільцями, які проходять наскрізь. Цей том був десь біля шести дюймів товщиною, Частина якого була запечатана. Символи на незапечатанній частині були маленькими та красиво вигравійованими. Уся ця книга несла на собі багато знаків давнини у своєму устрої та [свідчення про] високу майстерність у мистецтві гравіювання. Разом з літописами було знайдено цікавий інструмент, який древні називали "Урім і Туммім", та який складається з двох прозорих каменів вправлених у дугу і прикріплених до нагрудника. За допомогою Уріма і Тумміма я перевів літопис даром і силою Божою.

У цій важливій і цікавій книзі було розказано історію древньої Америки, починаючи з її першого заселення колоністами, які прибули від Вавілонської вежі після змішання мов, і до початку п'ятого сторіччя Християнської Ери. З цих літописів нам стало відомо, що Америку в древні часи було населено двома різними народами. Перший називався Яредійцями, і прибув безпосередньо від Вавілонської вежі. Другий народ прибув з Єрусалима, приблизно за шістсот років до Христа. Вони були переважно Ізраїльтянами, нащадками Йосипа. Яредійців було знищено до часу прибуття з Єрусалима Ізраїльтян, які успадкували цю землю після них. Основний народ другої групи людей було вбито під час бою ще до кінця четвертого сторіччя. ї залишки - це індіанці, які тепер населяють цю землю. Ця книга також розповідає нам, що наш Спаситель з'явився на цьому континенті після Свого Воскресіння; що Він затвердив Євангелію тут в усій її повноті, багатстві, силі й благословенні; що вони мали Апостолів, Пророків, пасторів, учителів і євангелістів; той же самий порядок, те ж саме священство, ті ж самі обряди, дари, повноваження і благословення, якими насолоджувалися на східному континенті; що цих людей було знищено через їхні гріхи; що останньому з пророків, які жили серед них, було наказано написати скорочення їхніх пророцтв, історії тощо, й сховати його в землі, та що його буде відкрито і з'єднано з Біблією для здійснення цілей Божих в останні дні. Для більш детального опису я відіслав би до Книги Мормона, яку можна купити в Наву чи в кожного з наших Подорожуючих Старійшин.

Як тільки стало відомо про це відкриття, в усіх напрямках, як на крилах вітру, полетіли неправда, перекручування і наклеп; будинок часто оточували юрби і зловмисні люди. Декілька разів у мене стріляли, й я ледь врятувався; і було використано все можливе, щоб забрати в мене ці пластини; але сила і благословення Божі супроводжували мене, і деякі поЧали вірити моєму свідченню.

6-го квітня 1830 року "Церкву Ісуса Христа Святих Останніх Днів" було вперше організовано в місті Фейєтт, округ Сенека, штат Нью-Йорк. Кілька людей було покликано та посвячено Духом одкровення і пророцтва, й вони почали проповідувати як Дух вкладав у їхні вуста, і, назважаючи на їхню слабкість, їх все-таки було укріплено силою Божою, і багато кого було приведено до покаяння, було занурено у воду й сповнено Духом Святим через рукопокладання. Вони бачили видіння, пророкували й виганяли дияволів, а хворі одержували зцілення через покладання їхніх рук. Відтоді ця робота просувалася далі з дивною швидкістю, і приходи було організовано в штатах Нью-Йорк, Пенсільванія, Огайо, Індіана, Іллінойс і Міссурі; в останньому з названих штатів, у графстві Джексон, було утворено значне поселення: безліч людей приєдналася до Церкви, і ми швидко збільшилися числом; ми придбали багато землі, наші ферми було благословлено достатком, а у своєму сімейному колі і скрізь по сусідству ми насолоджувалися миром і щастям; але оскільки ми не могли приєднуватися до наших сусідів (які були, багато хто з них, найнижчими людьми, що віддалилися від цивілізованого суспільства до кордонів країни, щоб уникнути руки правосуддя) в їхніх опівнічних гулянках, у їхньому порушенні Суботнього дня, у кінських бігах та азартних іграх; вони почали спочатку висміювати, потім переслідувати, і нарешті збирати організовані банди і спалювати наші будинки, вимазувати в дьогті, вивалювати в пір'ях і бити багатьох наших братів, а на завершення всього, усупереч закону, правосуддю і гуманності, виганяти їх з їхнього власного житла; і вони, позбавлені будинків і даху над головою, повинні були блукати по холодних преріях, поки їхні діти не залишили там сліди своєї крові. Це відбувалося в листопаді, й в цей непогожий період року в них не було ніякого іншого даху над головою, крім зводу небесного; а уряд дивився на всі ці злочини крізь пальці, і хоча в нас були законні документи на нашу землю, і ми не порушили жоден закон, ми так і не змогли одержати ніякого відшкодування.

Багато хто з тих, хто був так нелюдяно вигнаний зі своїх будинків, були хворі і повинні були зносити всі ці образи і шукати будинки, де вони могли б знаходитись. У результаті, велика кількість тих, хто був позбавлений життєвих зручностей і необхідного догляду, померло; багато дітей залишилися сиротами, дружинами - вдовами, а Чоловіки - вдовцями; нашими фермами опанували банди, було віднято тисячі голів рогатої худоби, овець, коней і свиней, а наше господарське начиння, запаси продуктів, друкований прес і літери було зламано, віднято чи іншим способом знищено.

Багато хто з наших братів перейшли в графство Клей, де жили до 1836-го, три роки; не було ніякого насильства, але були погрози насильства. Але влітку 1836 р. ці погрози стали приймати більш серйозні форми - залякування, проведення суспільних зборів, де приймалися резолюції, звучали обіцянки помсти і знищення - справи знову повернули на загрозливе, й події в окрузі Джексон були для цього достатнім прецедентом; представники ж влади в цьому окрузі не утручалися в усе це, із глузуванням заявляючи, що це не їхнього розуму справа; і цю обіцянку, якщо говорити про представників влади, було виконано; і після багатьох позбавлень і утрат власності нас знову вигнали з наших будинків.

Ми потім обрунтувалися в округах Колдуелл і Девісс, де заснували великі й поширені поселення, вважаючи, що освоєння нових округів з нечисленними жителями звільнить нас від сильних утисків; але тут нам не дозволили жити у мирі, й в 1838 році нас знову було атаковано бандами, які виконували наданий губернатором Боггсом наказ про знищення, й під санкцією закону організовані бандити нишпорили по всій землі, відбираючи в нас нашу рогату худобу, овець, свиней тощо; багато кого з наших чоловіків було холоднокровно вбито, цнотливість наших жінок було віднято, і ми змушені були віддати свою власність під тиском сили зброї. А після того, як ми винесли всі приниження, яким ми були піддані руками жорстокої, безбожної групи мародерів, від дванадцяти до п'ятнадцяти тисяч душ - чоловіків, жінок і дітей - було вигнано зі своїх власних жител і з земель, на які вони мали законні папери. Бездомні, самотні і позбавлені даху (посередині зими) вони змушені були блукати як вигнанці на землі, чи шукати притулок у більш привітній країні і серед менш варварського народу. Багато хто занедужали і вмерли через холод і позбавлення, що їм довелося перенести; багато дружин були залишені вдовами, а діти - сиротами і жебраками. Потрібно набагато більше часу ніж відведено мені тут, щоб описати несправедливість, зло, кровопролитні вбивства, грабежі, страждання й горе, що їх викликали ці варварські, жорстокі та беззаконні злочини штату Міссурі.

Знаходячись у ситуації, на яку ми щойно посилалися, ми прибули в штат Іллінойс у 1839 році, де знайшли гостинних людей і дружній дім: людей, які бажали керуватися засадами закону і людяності. Ми почали будувати місто по імені "Наву" у графстві Хенкок. Ми було числом від шести до восьми тисяч тут, не рахуючи велику кількість в графстві навколо і майже в кожнім графстві штату. Ми одержали хартію для міста і хартію для Легіону, загони якого тепер складають 1500 чоловік. Ми маємо також хартію для університету, для сільськогосподарського і виробничого суспільства, ми маємо свої власні закони й адміністраторів, і маємо всі привілеї, якими насолоджуються й інші вільні й освічені громадяни.

Переслідування не зупинили просування істини, але тільки підлили олії у вогонь, і вона поширилася зі швидкістю, що збільшується. Маючи гордість за справу, що її вони підтримали, й відчуваючи нашу невинність та істинність свого світогляду, посередині наклепів та обвинувачень, нехай старійшини цієї Церкви йдуть вперед і встановлюють Євангелію майже в кожнім штаті Союзу [СполуЧених Штатів]; вона проникнула в наші міста, вона поширилася по наших селах і змусила тисячі наших розумних, шляхетних і патріотичних громадян підкоритися її божественним мандатам і керуватися її священними істинами. Вона також поширилася до Англії, Ірландії, Шотландії та Уельсу, куди в 1840 році було послано кілька наших місіонерів, і більш п'яти тисяч чоловік приєдналося до Прапора Істини; є і зараз у кожній країні безліч тих, хто приєднується [до нього].

Наші місіонери йдуть уперед до різних народів - в Німеччині, Палестині, Новій Голландії, Австралії, Ост-Індії й в інших місцях піднятий Прапор Істини; ніяка грішна рука не зможе зупинити цю роботу; можуть лютувати переслідування, можуть поєднуватися юрби, що бешкетують, можуть збиратися армії, може зводитися наклеп, але істина Божа буде прямувати вперед відважно, шляхетно й незалежно, поки не проникне на кожен континент, не відвідає кожну землю, не відвідає кожен край і не пролунає в кожнім вусі, поки цілі Божі не буде досягнуто й Великий Єгова не скаже, що справу зроблено.

Ми віримо в Бога, Батька Вічного, і в Сина Його, Ісуса Христа, і в Святого Духа.

Ми віримо, що людей буде покарано за їх власні гріхи, а не за гріх Адама.

Ми віримо, що через Спокуту Христа все людство може бути врятовано покорою законам і таїнствам Євангелії.

Ми віримо, що основними принципами і таїнствами Євангелії є: (1) віра в Господа Ісуса Христа; (2) покаяння; (3) хрещення зануренням у воду для відпущення гріхів; (4) покладання рук для дарування Святого Духа.

Ми віримо, що людина повинна бути покликаною Богом через пророцтво і через покладання рук тими, хто обраний владою, щоб проповідувати Євангелію й виконувати таїнства її.

Ми віримо в ту ж організацію, що існувала в Первісній Церкві, а саме: в Апостолів, Пророків, пасторів, учителів, євангелістів і так далі.

Ми віримо в дар мов, пророцтва, одкровення, відінь, зцілення, тлумачення мов і так далі.

Ми віримо, що Біблія -- слово Боже, оскільки її переведено правильно; ми також віримо, що Книга Мормона -- слово Боже.

Ми віримо в усе, що відкрив Бог, в усе, що Він нині відкриває, і ми віримо, що Він ще відкриє багато великого і важливого, що стосується Царства Божия.

Ми віримо в буквальне збирання Ізраїля й у відновлення десяти колін; у те, що Сіон буде засновано на цьому [Американському] континенті; що Христос буде особисто царювати на Землі і що Земля обновиться й одержить свою райську славу.

Ми заявляємо за собою привілей поклонятися Богу Всемогутньому відповідно до голосу нашої совісті і надаємо всім людям той же привілей: нехай вони поклоняються як, де або чому їм завгодно.

Ми віримо в підпорядкування государям, президентам, правителям і судовій владі й у дотримання, шанування і підтримку закону.

Ми віримо, що ми повинні бути чесними, вірними, непорочними, доброзичливими, доброчесними і робити добро всім людям; воістину ми можемо сказати, що дотримуємось наставлянню Павла: Ми в усе віримо, на все сподіваємось; ми багато чого перенесли і сподіваємось, що зможемо перенести все. Якщо є що-небудь доброчесне, прекрасне, гідне поваги або похвали, ми прагнемо до всього цього.

З повагою,

Джозеф Сміт